نویسنده :EL! Z
تاریخ:چهارشنبه 12 شهریور 1393-01:43 ب.ظ

بیماری های گل لاله

بیماری های گل لالهپوسیدگی طبق: قارچ fusarium oxysporum. F.sp در روی پیاز لکه های بزرگ قهوه ای و تیره ایجاد نموده که ممکن است با پوشش سفید و صورتی رنگی پوشیده شوند.
گل های به وجود آمده از چنین پیازهایی نیز بدشکل و اندام های هوایی قبل از رشد کامل خشکیده و از بین می روند.
برای کنترل باید از کاشت پیازهایی با پوشش سفید و صورتی حاوی بار قارچ پرهیز کرده و چنین پیازهایی باید معدوم شوند.

***************************

پوسیدگی ریشه، طوقه و پیاز:

قارچ هایی مانند Penicillium spp.، Sclerotium rolfsii، Pythium spp.، Fusarium spp.، Rhizopus stolonifer، Rhizoctonia solani و Aspergillus spp باعث می شوند که پیازهای آلوده برگ نداده و در صورت ظهور برگها، آنها زرد و مایل به قرمز و کم رشد بوده و به خاطر پوسیدگی پیاز گیاه می خشکد. ریشه ها لزج، پودری و خشک می شوند. رنگ آنها ممکن است سیاه تا خاکستری روشن، قهوه ای همراه با پوشش قارچی، روی پیاز و فلس ها باشد. Penicillium spp باعث می شودکه پوشش آبی رنگ در سطح پیاز و در موارد شدید بین فلس ها ایجاد شود. کنیدیوفورهای Penicillium به صورت انفرادی از مسیلیوم رویشی خارج شده و در مواردی به صورت به هم فشرده تشکیل می شوند. کنیدیوفورها در نزدیک به انتها منشعب شده که به صورت جارویی بوده و به فیالید ختم می شوند. کنیدی ها شفاف، تک سلولی، اغلب کروی و تخم مرغی بوده و معمولا جوان ترین کنیدی در قاعده ی زنجیر قرار دارد. قارچ Aspergillus کنیدیوفورهای راست و ساده داشته که از سلول های پایه ی متورم به وجود آمده و به یک برجستگی تقریبا کروی و گرزی شکل ختم می شوند. روی این برجستگی ها فیالیدها قرار دارند و کنیدی های تک سلولی و تقریبا در روی فیالیدها به وجود می آیند. رنگ توده ی کنیدی زرد، نارنجی، سبز و سیاه می باشد.

مدیریت بیماری
حذف و نابودی پیازهای آلوده و ضدعفونی پیازها با پروپیکونازول از جمله ی مواردی است که می توان انجام داد.
پرهیز از زخمی کردن پیاز و تامین آب و کود مناسب از جمله اقداماتی است که می توان برای پیشگیری از بیماری انجام داد.
***************************


کپک خاکستری: قارچ botrytis tulipae باعث می شود جوانه ها از یک سمت پیچیده و نقاط نکروز با اطراف سبز تیره به وجود آیند. ممکن است برگ ها خارج نشده، گیاه کوتوله و بدشکل شود. لکه هایی به رنگ سفید و زرد تشکیل شده و در نهایت اسکلروت های سیاه و کوچک داخل لکه ها ایجاد شوند.

مدیریت بیماری
جهت کنترل بیماری مصرف کلروتالونیل، مانکوزب، ایپرودیون و تیوفنات متیل می تواند مفید باشد.***************************

نماتد ساقه و پیاز: نماتد Ditylenchus dipsaci در پیازها حالت اسفنجی پیدا کرده وباعث می شود که نقوش قهوه ای و خاکستری رنگی در پیازها به وجود آیند. پیاز آلوده سبک تر از معمول و قسمت های داخل، ترد، شکننده، خشک و رنگ پریده هستند.

مدیریت بیماری
استفاده از آب گرم برای نابودی نماتد و حذف پیازهای آلوده جهت کنترل بیماری قابل اجرا است.
***************************

ویروس: تعدادی از ویروس ها مانند ویروس شکستگی رنگ گل لاله، ویروس بافت مردگی توتون، ویروس جغجغک توتون، ویروس موزائیک توتون و ویروس موزائیک خیار بیماری هایی را در لاله ایجاد می کنند. بروز ماتل در برگ ها همراه با لکه و نوارهای زرد، شکستگی رنگ و بدشکلی گل از جمله علائم هستند.

حذف گیاهان آلوده از جمله علائمی است که باید انجام داد.


ویروس شکستگی رنگ گل لاله: Tulip Breaking Virus در رنگ جام گل شکستگی ایجاد می‌کند. تغییراتی که در رنگ گل ایجاد می‌شود در اثر تجزیه آنتوسیانین موجود در سلول‌های اپیدرم گلبرگ است. در بعضی از موارد همراه با شکستگی رنگ گل لکه‌های کلروتیک در برگ مشاهده می‌شود. معمولاً گیاه آلوده به ویروس رشد کمی دارد و گیاه دیرتر گل می‌دهد.
تعداد کمی از گل‌های تزئینی نشان دادند که به تلقیح مصنوعی این ویروس حساس هستند. ویروس در سیتوپلاسم زنده می‌ماند و ممکن است در تمام قسمت‌های گیاه پیدا شود. ویروس شکستکی لاله از طریق نوعی شته منتقل می‌شود. همچنین ویروس می‌تواند از طریق پیوند و تلقیح مصنوعی نیز منتقل شود. گیاهان آلوده زیبا هستند ولی ویروس اثرات مضر روی گیاه میزبان دارد. از طرفی دیگر خوشبختانه پرورش دهندگان لاله از سال‌های ۱۷۵۰ میلادی توانسته‌اند نباتات بدون ویروس با همان ویژگی‌های مشابه رنگی شکستگی گل لاله تولید کنند.

ویروس نوار سفید گل لاله: Tulip white streak virus نام یک نوع بیماری ویروسی در لاله است. علائم بیماری به اینصورت است که در روی برگ و به موازات رگبرگ خطوط روشن تقریباً سفید و به اندازه‌های مختلف مشاهده می‌شود. در نتیجه این تغییر رنگ برگ، علائم موجدار شدن در حاشیه برگ کم و بیش مشخص می‌شود. گل‌های لاله‌ای که به این ویروس آلوده می‌شوند رشد کمی دارند و شکل طبیعی خود را از دست می‌دهند. این بیماری ویروسی در اثر آلودگی ویروس نکروز نواری توتون از گل لاله جدا گردیده ‌است.

کپی با ذکر منبع
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات