نویسنده :EL! Z
تاریخ:چهارشنبه 2 مهر 1393-02:03 ب.ظ

بیماری های شمشاد - سفیدک سطحی

بیماری های شمشاد - سفیدک سطحی


یكی از مهمترین بیماریهای شمشاد سفیدك حقیقی و با مشخصات زیر میباشد:

عامل این بیماری قارچ oidium euonymi - japonici (Microsphaera euonymi) می باشد.
علائم بیماری
ابتدا در اواسط اردیبهشت ماه قارچ برگ ها و شاخه های جوان را مورد حمله قرار میدهد و لكه های سفید ستاره ای با پوشش سفید آردی و گاهی نمدی شكل ظاهر می شود . حاشیه لكه ها زرد رنگ و رنگ پریده و برگها بد شكل شده و منظره زینتی خود را از دست میدهند و رشد برگها متوقف شده و در صورت شدت بیماری، شاخه های جوان خشك میشوند. چون شمشاد همیشه سبز است، علائم بیماری را در تمام فصول سال میتوان مشاهده نمود. شدت بیماری در نواحی سایه زیادتر است.

بیولوژی عامل بیماری
قارچ عامل بیماری زمستان را به صورت میسلیوم در قشر نمدی روی برگ یا ساقه های جوان گیاه به سر میبرد و در اوائل بهار زندگی خود را آغاز می نماید. كنیدیهای قارچ بطور منفرد و یا بصوت زنجیر كوتاهی روی هم قرارگرفته اند. كنیدیها به وسیله باد پخش میشوند و هوای بسیار خشك و یا زیاد مرطوب بارانی برای اشاعه بیماری مناسب نیست.

مبارزه 
آبپاشی با فشار روی برگها تا حد زیادی در كنترل این بیماری تأثیر دارد.
برای انجام مبارزه شیمیایی میتوان بوته های آلوده را با گوگرد و تابل و یا الوزال 3-4 در هزار و یا كاراتان به نسبت یك در هزار همراه با یك در هزار مویان سمپاشی نمود. سمپاشی باید به محض مشاه ده اولین علائم و در اردیبهشت ماه صورت پذیرد و به فاصله 10- 15 روز بعد مجدداً تكرار شود.
کپی با ذکر منبع
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic