نویسنده :EL! Z
تاریخ:یکشنبه 23 آذر 1393-06:36 ب.ظ

بیماری های کلم - پوسیدگی سیاه

پوسیدگی سیاه
Xanthomonas campestris pv. Campestris

این بیماری از مهمترین بیماریهای چلیپائیان در سراسردنیا می باشد و به تمام واریته هایی که در نواحی معتدل و نیمه گرمسیری رشد می کنند حمله می کند.
کلم و گل کلم نسبت به سایر چلیپائیان آمادگی بیشتری برای آلوده شدن به بیماری دارند.اگرچه کلم پیچ نیز تقریبا به همین میزان حساس است، کلم بروکلی و کلم بروکسل به طور متوسط، تربچه به طور کامل نسبت به این بیماری مقاومند. سایر چلیپائیان حساس عبارتند از: کلم قمری، کلم چینی، شلغم علوفه ای، کلزا، خردل وحشی، خردل، خردل سیاه و کیسه کشیش. گونه های باکتری مشابه که ارتباطی نزدیک با عامل بیماری فوق دارند می توانند به تربچه، ترب کوهی، یکنوع شب بو و ترتیزک زمستانه حمله نمایند.


نشانه های بیماری
در کلم تعداد زیادی نقاط ریز قهوه ای روی برگها ظاهر می شود. تمام برگها زرد یا پژمرده شده و سرانجام به روی زمین می افتند. گاه گاهی گیاهان آلوده در اثر شدت ریزش برگها به صورت ساقه های لختی که فقط تعداد کمی برگ در انتها دارند مشاهده می گردند. وقتی که ساقه های آلوده به صورت عرضی برش داده می شوند، ممکن است یک دایره سیاه آوندی در جایی که باکتری ها در آوندهای آبی حرکت داشته اند، ظاهر گردد به همین منوال نقاط سیاهی در دمبرگها مشاهده می شوند. حلقه های سیاه آوندی دمبرگ بسیار شبیه به علائم زردی فوزاریومی می باشد.

مبارزه
ضدعفونی بذر- نشاء ها را نبایستی قبل از کاشت در آب غوطه ور ساخت. مراقبت های بهداشتی از قبیل شخم سریع برای مدفون نمودن بقایای گیاهان، استفاده از وسایل و لوازم تمیز و عاری از باکتری بسیار مهم است. اگر نشانه های پوسیدگی سیاه خیلی زود در مزرعه شناسایی شوند، کاربرد سموم مسی برای کاهش گسترش بیماری ممکن است موثر باشد.کپی با ذکر منبعداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


اندیشه سبز پارسی
سه شنبه 30 تیر 1394 07:56 ق.ظ
شهلا خانم ؛از نحوه اظهار نظرتان متوجه میزان سواد و سطح فرهنگ شما شدیم. موجب خنده ما گردیدید . ممنون
شهلا
سه شنبه 16 دی 1393 02:57 ب.ظ
خ ابتدایی و مسخره توزیح دادین
پاسخ EL! Z : منظورتون (توضیح) بود؟
از خودم توضیح ندادم،از کتاب برداشتم..توضیحاتشم بیشتر بود دوست نداشتم بزارم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic