نویسنده :EL! Z
تاریخ:یکشنبه 18 آبان 1393-09:37 ب.ظ

بیماری های کلم - سفیدک داخلی

سفیدک داخلی
Peronospora parasitica


بیماری سفیدک داخلی یکی از بیماری های مهم گیاهان جنس کلم می باشد که در روی کلم پیچ ، کلم تکمه ای ، گل کلم ، کلم چینی ، کلم قمری ، ترب ، شلغم روغنی و تعدادی از گیاهان دیگر بیماری ایجاد می کند. تقریبا همه گیاهان زراعی و علفهای هرز خانواده کلم به سفیدک داخلی مبتلا می شوند.نژادهای مختلفی از عامل بیماری وجود داردکه هرکدام به تعداد معینی از گیاهان این خانواده حمله می کند و نمی تواند گیاهان دیگر را مورد حمله قرار دهد به عنوان مثال نژادهایی که به گل کلم و کلم بروکسل حمله می کند فقط به گونه های کلم حمله می نماید و نژاد تربچه روی کلم فقط لکه های کوچکی ایجاد می کند و خسارت چندانی وارد نمی آورد.


نشانه های بیماری
در انواع کلم، گیاهان در همه مراحل رشد مورد حمله قرار می گیرند. در خزانه کوتیلودون و همچنین اولین برگ مورد حمله قرار می گیرد. پوشش سفید مسیلیومی در سطح زیر برگ نمایان می شود. همچنین در سطح رویی برگ، لکه های زردی نمایان می گردد. برگهای جوان و کوتیلودون اگر مورد حمله قرار بگیرند، به روی زمین می افتند. برگهای مسن معمولا باقی می مانند ولی لکه های بیماری قسمت زیادی از برگ را فرا می گیرد. موقعی که بیماری شدید است تمام برگ از بین می رود. در شرایط مرطوب محیط، مسیلیوم های سفید در سطح زیرین برگها مشاهده می شود.

مبارزه
چون سفیدک داخلی در خزانه خسارت زیادی وارد می کند باید گیاهان خانواده کلم را در خاک خوب زهکشی شده و عاری از علفهای هرز کاشت. حداقل دوسال نباید گیاهان خانواده چلیپائیان در آن زمین کاشته شده باشد. هنگاهی که شرایط برای گسترش قارچ مناسب است چندین نوبت سمپاشی با سموم دی کلوفلانید ، زینب و مانب مؤثر است.
کپی با ذکر منبع
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic