نویسنده :EL! Z
تاریخ:شنبه 22 آذر 1393-06:06 ب.ظ

بیماری های کلم - پوسیدگی قهوه ای گل کلم

پوسیدگی قهوه ای گل کلم
ALternaria brassicae Alternaria brassicicola


این بیماری به نامهای لکه برگی آلترناریائی، کپک ساده، لکه سیاه و پوسیدگی قهوه ای موسوم است. بیماری پوسیدگی قهوه ای گل کلم در بیشتر نقاط دنیا روی کلم، کلم چینی، گل کلم، کلم بروکلی، شلغم و خردل خسارت وارد می کند. بیماری سبب مرگ گیاهچه ولکه ای شدن برگهای پایینی می گردد.نشانه های بیماری
اولین علائم بیماری بلافاصله بعد از جوانه زدن بذر به صورت نقاط سیاهرنگ روی ساقه بوته های جوان ظاهر می شود. این لکه ها سبب مرگ گیاهچه و کوتولگی گیاه می شود.چنین گیاهانی هنگامی که به مزرعه اصلی منتقل می گردند به اندازه بوته های معمولی بزرگ نشده، محصول خوبی تولید نخواهند کرد. ایجاد لکه روی گل کلم، کلم بروکلی و کلم از علائم دیگر بیماری است که سبب انهدام گیاه می شود. در هرسه این محصول لکه ها ممکن است تمام یا قسمتی از کلم را بپوشانند اگر چه فقط برگهای خارجی امکان دارد آلوده شوند اما خاصیت بازارپسندی شدیدا کاهش می یابد. لکه ها ابتدا زردکوچک بوده و سپس بزرگ شده و به صورت دوایرمتحدالمرکز مشاهده می شوند. ضمنا گرد سیاهی روی این لکه ها را می پوشاند. این لکه ها از نظر اقتصادی اهمیت ندارند مگر اینکه لکه ها به قدری زیاد باشند که مجبور شویم تعداد زیادی از برگها را هنگام انبار کردن حذف کنیم.

مبارزه
ضدعفونی بذر با استفاده از آب گرم - ضدعفونی بذر به وسیله سم تیرام – تناوب طولانی با گیاهانی غیر از خانواده کروسیفر و انهدام علفهای هرز برای کنترل بیماری – سمپاشی در چند نوبت با سموم مانب، کلروتالونیل و اپیرودیون علیه این بیماری و سفیدک داخلی مفید می باشد.
در جاهایی که پوسیدگی قهوه ای در گل کلم شایع است از آبیاری بارانی باید اجتناب کرد.

کپی با ذکر منبع
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic