نویسنده :EL! Z
تاریخ:شنبه 22 آذر 1393-06:37 ب.ظ

بیماری های کلم - مرگ گیاهچه (پوسیدگی طوقه)

مرگ گیاهچه (پوسیدگی طوقه)
Rhizoctonia solani


این بیماری انتشار جهانی دارد و در غالب مناطق ایران نیز سبب پوسیدگی بذر، مرگ یا از پا افتادگی گیاهچه، پوسیدگی ریشه  ساقه و پوسیدگی نرم اندام  های ذخیره ای می‌شود.


علائم بیماری
سبز نشدن بذر كاشته شده یا off Pre- emergence damping
مرگ گیاهچه ممكن است پس از خروج از خاك صورت گیرد. off post- emergence damping
علائم پژمردگی، كوتولگی و یا مرگ قسمت های هوایی در گیاهان مسن تر دیده می‌شود.
میوه بسیاری از گیاهان نظیر خیار،‌كلم، سیب زمینی د ر موقع حمل و نقل و یا در انبار مورد حمله این قارچ قرار می‌گیرند، كه سطح خارجی چنین میوه هایی از مسیسیلیوم قارچ به صورت پنبه پوشانده شده سطح داخل آنها آبكی می شود.

مبارزه
برای مبارزه با بیماری در مرحله گیاهچه و ساقه مفتولی در خزانه باید خاک رابا متیل بروماید، کلروپیکرین، متام سدیم یا دازمت یا اینکه مخلوطی از PCNB و کاپتان ضدعفونی نمود. بعداز نشاء در زمین اصلی خاک ممکن است با مخلوطی از 115گرم PCNB پودر و تابل 75درصد و 115گرم کاپتان پودر و تابل 50 درصد در 200لیتر آب در330مترمربع محلول پاشی شود. همه بذور را باید به وسیله آی داغ ضدعفونی نمود و بعد از آن با تیرام یا کاپتان ضدعفونی کرد.
برای مبارزه  با پوسیدگی سرکلم همه نشاءهایی که علایم ساقه مفتولی را نشان می دهند باید حذف شوند. گیاهان خانواده کلم را نباید در مزارعی که در3 سال قبل گیاهان این خانواده کاشته شده اند کاشت. در خلال داشت باید مراقب بود که خاک مزرعه در روی گیاهان پخش نشود. یک نوع کلم به نام Globelle به بیماری مقاومت نشان می دهدو این مقاومت به وسیله یک ژن کنترل می شود. کروسیفرهای ریشه ای مانند شلغم و ترب اسبی که آلودگی کمی دارند، در صفردرجه سانتی گراد با رطوبت نسبی کم به مدت کوتاهی بدون اینکه چروکیده و پوسیده شوند می توانند نگهداری گردند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic