نویسنده :Mahsan H
تاریخ:پنجشنبه 23 اردیبهشت 1395-10:24 ق.ظ

آفات و بیماری های گل آپارتمانی کوردیلین

كوردلینا یا کوردلین
http://uupload.ir/files/t1n3_cordyline_20terminalis_2010.jpg


مشخصات: اسم علمی كوردیلین Cordyline terminalis ، از خانواده Liliaceaeمی باشد. این گیاه داری 15 گونه از گیاهان همیشه سبز نخل مانند به صورت درختچه و درخت با برگهای بسیار زیبا می باشد .گونه مورد نظر بومی جنوب شرقی آسیا بوده و ارتفاع آن در حدود 50 تا 100 سانتی متر است. این گونه فقط در گلدان كشت می شود. برگ های این گیاه نیزه‌ای و به رنگ سبز تیره و براق با حاشیه قرمز متمایل به ارغوانی است. نگهداری آنها در آپارتمان به علل كمبود رطوبت اتمسفر در نواحی خشك مشكل میباشد.

شرایط محیطی

کوردیلین مخصوص نواحی گرم و مرطوب بوده و در آپارتمان نیز باید رطوبت نسبی هوا زیاد باشد تا خوب رشد کند. نیاز این گیاه به آبیاری متوسط است، در روزهای گرم خاکش نباید خشک شود و به دفعات کمی آبیاری کنید تا مرطوب باقی بماند. این گیاه نیز به مانند اغلب گیاهان باید از نور مستقیم آفتاب در امان بماند. بهتر است در مکان سایه روشن قرار گیرد . در دمای متعادل، 2 ساعت نور مستقیم آفتاب صبح، در ایجاد و حفظ رنگ قرمز برگ موثر است. کمبود نور باعث کمرنگ شدن برگ ها می شود. کوردیلین دوستدار گرما است. دمای مناسب محیط گیاه از 18 تا 21 درجه است. سرما رفته رفته گیاه را نابود می کند و گرمای زیاد و خشکی نیز برگ ها را می پوساند. بنابراین در دمای بالای 24 گیاه را به دور از نور آفتاب غبارپاشی کنید. خاک قلیایی با رطوبت %70 تا 90% مناسب این گیاه است. ترکیبی از خاک جنگلی و کود حیوانی و یا مخلوط پیت موس را می توان استفاده کرد. این خاک باید زهکشی مناسب داشته باشد. برای تغذیه گیاه از اردیبهشت تا آبان هر 15 روز یکبار به اندازه ی 3 گرم در لیتر از کود استفاده کنید، فقدان تغذیه برگ ها را کوچک می کند. تعویض گلدان را زمانی انجام دهید که ریشه های گیاه از منافذ گلدان مشخص شود که عموما 2 سال زمان می برد.
http://uupload.ir/files/1e32_cordyline_20terminalis_205.jpg

تکثیر گیاه

تكثیر این گیاه ممكن است تا حدودی مشكل باشد. زیرا سر شاخه گیاه قبل از زمانی كه بیشتر گیاهان را تكثیر می كنید، باید قطع شود. بهتر است تا زمانی كه گیاه خیلی بلند نشده، عمل تكثیر را انجام دهید قسمت بالای گیاه را به وسیله قیچی باغبانی به اندازه 100تا 15 سانتیمتر، جدا كنید. ابتدا درپودر هورمون ریشه زایی فرو برده و سپس در گلدانی باقطردهانه 9 سانتیمتر ، حاوی كمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید. خاك رابه اندازه كافی مرطوب كنید ولی دقت داشته باشید بیش از اندازه آبیاری صورت نگیرد. قلمه ها را با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید و دردمای 21 درجه سانتی گراد در شرایط نور مناسب و كافی نگاه دارید. زمانی كه ریشه دهی انجام شد، یعنی بعد از چند هفته ، قلمه هارا از زیر پوشش در آورید و هریك را به تنهایی در گلدانی با قطردهانه 11 تا 13سانتیمتر، حاوی كمپوست با پایه پیت قرار دهید.

آفات و بیماری ها

اصولا گیاهان زینتی رنگین برگ، احتیاجات نوری بیشتری دارند. اگر دید برگهای گیاه کوردیلین بی رنگ هستند، حتما نور محیط کافی نیست

http://uupload.ir/files/81az_cordyline.jpg

لکه های قهوه ای روی ساقه ها و زیر برگها توسط حشرات آفت ایجاد میشوند. اگر ماهی یکبار با حشره کش نفوذی سمپاشی کنید علایم بر طرف می گردند.
دیسکهای قهوه ای زیر برگ و روی ساقه هم نتیجه فعالیت حشره آفت است در صورتی که مشاهده کردید برگها چروکیده وخشک می شود، گیاه را به محل خنک تری ببرید و آن را غبار پاشی کنید زیرا به نظر می رسد هوا برای رفع این معضل غبار پاشی کنید و به زیر گلدانی سنگر یزه دار اضافه کنید.
برگ های زرد و تا رعنکبوتی کوردیلین را با سم کنه کش، آغشته کنید تا علائم فعالیت کنه قرمز بر طرف شود.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات